Икономика

Позиция на КФН относно публикации, свързани с ПОД Топлина

   
Позиция на КФН относно публикации, свързани с ПОД Топлина

Във връзка с медийни публикации, свързани с текст, публикуван на страницата на неправителствената организация „Грийнпийс“, Комисията за финансов надзор като орган, осъществяващ надзора над дейността на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях фондове, изразява следната позиция:

Отчитайки високото обществено значение, системата за допълнително пенсионно осигуряване в България е структурирана така, че осигурява максимална защита на средствата на гражданите. Нещо повече – тя е сред най-стриктно регулираните и проверявани дейности не само в България, а и в Европа.

От въвеждането на тристълбовия модел, рестрикциите към дейността на пенсионноосигурителните дружества многократно са затягани, включително и чрез дефиниции на понятията „свързани лица“, „контрол“, „група“ и др.

Комисията за финансов надзор разполага с изключителни правомощия за осъществяване на предварителен и текущ надзор, който цели спазването на регулаторните изисквания, ограничения и забрани.

  • Всяка сделка и операция със средства на фондовете се докладва и се проверява.
  • На ежедневна база се осъществява дистанционен надзор спрямо активите на фондовете, управлявани от пенсионноосигурителните дружества (ПОД), на базата на отчетна информация, представяна от ПОД и от банките – попечители.
  • При извършваните проверки, пак на ежедневна база, се следи за законосъобразността на сключваните сделки с активите на фондовете, в т.ч. спазването на законовите ограничения, на забраните при инвестиране на активите на фондовете, на притежаваните инвестиции в един емитент, на начина на извършване на оценката на активите и правилното им отразяване от ПОД и в регистрите на банките – попечители.
  • Ежемесечно се следи за законосъобразното осъществяване на дейността на ПОД и фондовете чрез изпращаните в КФН месечни финансови отчети и справки. Тези документи съдържат информация, въз основа на която се изчисляват и съблюдават нормативните показатели за дейността на ПОД и фондовете през съответния отчетен период.
  • Периодично се извършват проверки за наличие на икономически групи по смисъла на КСО и спазване на количествените ограничения по отношение на емитентите, представени в инвестиционните портфейли на фондовете. Такъв вид проверки се извършват и при всяко придобиване на финансови инструменти, издадени от нов емитент в портфейлите на фондовете.

По отношение на ПОД „Топлина“ – от създаването му до сега не са съставяни актове за установяване на административни нарушения за инвестиции в свързани лица, както такива за количествените ограничения за инвестиции в един емитент, респ. икономическа група.

По нормативни изисквания на тримесечие се извършва комплексна оценка на всяко ПОД и управляваните от него фондове, базирана на количествени и качествени показатели, въз основа на която се определя рисковия профил на дружествата.

Към настоящия момент се извършва обща проверка на ПОД „Топлина“ АД и управляваните от дружеството фондове за допълнително пенсионно осигуряване и фондове за извършване на плащания с оглед спазване на изискванията на нормативните актове по допълнително пенсионно осигуряване. Проверката е планова и обхваща преглед на цялостната дейност на дружеството и управляваните от него фондове.

В портфейлите на управляваните от ПОД „Топлина“ АД фондове, които са публични и са оповестени на страницата на дружеството, фигурират някои инвестиции, споменати в медийните материали. Те обаче не са в свързани лица с дружеството по смисъла на закона. Също така намаляват в абсолютна стойност и са доста по-малко от вложенията в ДЦК, например.

Осъждаме остро квалификации като „средствата на вложителите са едва ли не загубени“. Пенсионните фондове са напълно отделени юридически и финансово от пенсионноосигурителните дружества, които ги управляват. Това означава, че дори дадено дружество да изпадне в затруднение или престане да съществува (което не се е случвало никога в България), средствата на осигурените лица не са застрашени.

Активите на пенсионните фондове се съхраняват в лицензирани от БНБ банки-попечители, които следят всяко движение на паричните потоци и извършваните инвестиции,  потвърждават верността на оценките и нетната стойност на активите.

Необходимо е да се посочи и че при изчисляване на доходността за периода 30.06.2023 г. – 30.06.2025 г. фондовете, управлявани от ПОД „Топлина“ АД, постигат най-добрата доходност за сектора.

Надзорният орган гледа изключително сериозно на всички сигнали и данни относно възможни нарушения на регулаторната рамка. При прилагането на надзорни мерки (принудителни административни мерки и административни наказания и санкции) административният орган проверява всички относими обстоятелства към извършеното нарушение, които се установяват с предвидените от закона доказателства, и в съответствие с изискванията на закона публикува информация за влезлите в сила надзорни мерки.


Анкета

Кой е най-големият виновник за жертвите по пътищата?


Резултати