Свят

Корупцията в Украйна заплашва европейската помощ за оръжия

   
Корупцията в Украйна заплашва европейската помощ за оръжия

Никога не е добър знак, когато правителства, обвинени в корупция, нахлуват в агенции и активисти, опитващи се да ги подведат под отговорност. Това се случва рутинно в репресивни диктатури, включително, както е известно, Русия, но сега и в Украйна, която не е нито едното, нито другото. Това е нещо, което страната не може да си позволи, точно както изисква от данъкоплатците в цяла Европа да наливат десетки милиарди евро допълнителни в нейна защита. В понеделник служители по сигурността нахлуха в офисите на Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ), задържайки най-малко 15 от неговите следователи, пише в коментар за Bloomberg колумнистът Марк Чемпиън.

 Двама бяха задържани по подозрение в сътрудничество с Русия, но според бюрото повечето бяха обвинени в нарушения, несвързани с работата им, като например нарушения на правилата за движение. Отделно службите за сигурност провериха и Специализираната прокуратура за борба с корупцията (САПО). Това, за съжаление за Украйна, е част от зараждаща се тенденция. На 11 юли въоръжени служители от Държавното бюро за разследвания нахлуха и в дома на активиста Виталий Шабунин в Киев и военния пост в Харков, където служи, иззеха телефони и таблети от него и семейството му. Шабунин беше обвинен в измама на държавата, като продължи да получава военната си заплата, докато е в командировки за Центъра за борба с корупцията, организацията с нестопанска цел, която ръководи. Шабунин, който написа в Telegram, че президентът Володимир Зеленски „ прави първите, но уверени стъпки към корумпиран авторитаризъм “, е противоречива фигура с остър език. Но това не би трябвало да има значение. Арестът му, въпреки отричанията на правителството, беше политически мотивиран. Такива бяха и акциите в понеделник и те са символ на по-широк проблем, който скоро може да има директни, разрушителни последици за военните усилия на страната.
Всичко това се случи, след като НАБУ обвини Олексий Чернишов, вицепремиер с тесни връзки със Зеленски и семейството му, във вземане на подкуп от 345 000 долара за сделка с имот, твърдение, което той отрича. Трудно е да се каже дали това да се разглежда като доказателство, че НАБУ е готова да се справи с нарушенията на най-високите нива, или като доказателство за гниене в сърцето на системата.

От съществено значение е Зеленски да гарантира, че международните му партньори ще приключат първото. Преследването на Шабунин, който гласовито настояваше за разследването, няма да помогне на тази кауза.

Последното отстъпление идва и след като през януари Министерството на отбраната изгони уважаваната реформаторка Марина Безрукова от Агенцията за обществени поръчки за отбрана, която беше създадена, за да ускори и изчисти покупките на оръжие от правителството. Безрукова получи похвали от западните посолства за това, че е изгонила посредниците, които се възползват от процеса. Агенцията трябваше да бъде независима.

След това, миналия месец, партията „Слуга на народа“ на Зеленски предложи законопроект, който би осигурил имунитет от наказателно преследване на всеки, участващ в производството или закупуването на оръжия, допринасящи за отбраната на Украйна. Това законодателство има легитимно намерение, а именно да защити длъжностните лица от наказателно преследване за това, че са направили всичко необходимо, за да доставят оръжия в ръцете на бойци в първите дни на руската инвазия. Но това време отмина. Приет в сегашния си вид, законопроектът би се равнявал на харта за корупцията в отбранителната промишленост.

За всеки, който, като мен, е пътувал до и извън Киев, откакто той получи независимост през 1991 г., камо ли за самите украинци, всичко това е дълбоко разочароващо. Страната има едно от най-силните граждански общества в света. Отново и отново украинците са показали изключителна смелост да защитават правата, които смятат, че трябва да бъдат техни, като са организирали две успешни революции и са се защитавали от руската инвазия повече от десетилетие. Въпреки всичко това и огромния напредък в реформите от 2014 г. насам, корупцията остава криптонитът на тази страна.

Украйна вече разполага с едни от най-силните институции за борба с корупцията в света. Но както ми каза Валерия Иванова, гостуващ старши сътрудник в мозъчния тръст „Герман Маршал Фунд“, това е благодарение на постоянните усилия на реформаторите, подкрепени от международни партньори. И само защото системата вече съществува, не означава, че е защитена от политическа намеса, особено във военно време, когато правителството разполага с извънредни правомощия.

САЩ, които преди бяха водещи в натиска върху Киев да се справи със системната корупция, изведнъж изглеждат незаинтересовани. Но Зеленски трябва да избягва изкушението да злоупотребява с това пространство. Европа е много заинтересована. От данъкоплатците ѝ сега се иска да плащат не само за американски оръжия в допълнение към собствената си помощ за Украйна, но и за цели 19 милиарда долара годишно за активиране на неизползван производствен капацитет в отбранителната промишленост на Киев.

Зеленски трябва да се увери, че не прави нищо, което да подкопае доверието сред плащащите сметките си западни партньори, че парите, които дават за отбраната на Украйна, се използват добре. В противен случай той бързо ще се превърне от актив за военните усилия на своята нация в пасив.