Свят

Русия изпраща отвлечените украински деца на фронта да се бият срещу бащите си

   
Русия изпраща отвлечените украински деца на фронта да се бият срещу бащите си

Русия принуждава деца, отвлечени от Украйна, да се бият срещу собствената си страна, когато навършат 18 години, съобщиха украински представители пред The Times.

Около 35 000 деца са били отведени от източните окупирани територии на Украйна от 2014 г. насам, включително под дулото на оръжие.

Появяват се нови доказателства, че когато децата навършат 18 години, те биват мобилизирани в руски батальони и изпратени на фронтовата линия, за да се изправят срещу приятелите, бащите или братята си на бойното поле.

Не е известно колко са били мобилизирани, но според някои оценки става дума за хиляди деца.

В интервюта за The Times украински правителствени служители твърдят, че принуждаването на тийнейджърите да се бият служи на две цели за Кремъл: първата е, че те предлагат решение на кризата с военната работна сила в Русия, като страната вече е понесла един милион жертви във войната досега. Втората е като брутална нова форма на психологическа война срещу украинския народ, за която се твърди, че е резултат от личните заповеди на руския президент.

Андрий Йермак, началникът на кабинета на президента Зеленски, заяви пред подкаста „Генералът и журналистът“ на The Times, че украинското правителство е получило твърди доказателства за тази практика, като например документи за наборна военна служба. Тела на тийнейджъри също биват откривани на бойното поле.;

„Открихме факти за това, да“, каза Йермак в епизода на подкаста от тази седмица. „Целта на Путин е да не иска Украйна да съществува. Руснаците искат да унищожат новото поколение украинци и изграждат нови войници срещу страната, в която са родени. Това е ужасно. Това е много сериозен сигнал за целия свят, защото потвърждава, че днес руският режим е терористичен режим.“

Лабораторията за хуманитарни изследвания към Йейлския университет, водещият световен авторитет по руската програма за отвличане на деца, също разследва множество конкретни твърдения, отнасящи се до бивши деца, принудени да участват в бойни действия.

Натаниел Реймънд, изпълнителният директор, заяви пред The Times, че макар екипът му да трябва „да се занимава с факти, за които можем да свидетелстваме в съда“, те „работят върху това да могат да представят документални доказателства по този въпрос в момента“. Той каза, че подозира, че твърденията са верни.

„По неофициални данни, процесът на привличане на военнослужещи за бойни действия е навсякъде. Чували сме го многократно. Знаем, че по-големите деца се изпращат в кадетски училища, получават обучение за бойни оръжия и бойни машини. „Защо биха били вкарвани в този процес на обучение? Може да има само една основателна причина за това и тя не е за паради", коментира Реймънд.

Отвличането на украински деца започна през 2014 г., когато руските войски нахлуха в регионите на Донбас и Крим. Те бяха отвеждани първоначално от сиропиталища, но след това директно от родителите им.

Установено е, че програмата се е индустриализирала по мащаб и усилия след пълномащабното нахлуване през 2022 г.

Докато някои от децата са отглеждани или осиновени от руски семейства, независими изследователи откриха, че по-голямата част - приблизително 95 процента - са изпратени в лагери за превъзпитание. А след като достигнат по-късна тийнейджърска възраст, те се изпращат във военни учебни депа. Лабораторията за хуманитарни изследвания е открила досега 116 различни места, където са държани децата, повечето от тях в Русия, а някои чак до тихоокеанското ѝ крайбрежие.

Програмата се контролира от ФСБ, руската служба за държавна сигурност, в знак на значение, което украинските власти твърдят, че Путин отдава на това.

Масовите отвличания, които са явно нарушение на Женевската конвенция, са в основата на заповед за арест на Путин за военни престъпления, издадена от Международния наказателен съд през 2023 г.
Мария Львова-Белова, неговият президентски комисар по правата на децата, е изправена пред същите обвинения. Самата Львова-Белова осинови отвлечено украинско момче на име Филип.

Подкастът разговаря и с Влад Руденко, 19-годишен младеж, който беше отвлечен от бившия окупиран град Херсон.  Той е отвлечен от руски войници под дулото на оръжие през октомври 2022 г. на 16-годишна възраст, докато се е криел в апартамента на майка си. Руденко прекарва 18 месеца в лагер за превъзпитание на деца в окупирания Крим, преди да бъде преместен във военноморска академия, където преминава бойна подготовка. В крайна сметка е спасен оттам от майка си миналата година и е преведен обратно през фронтовата линия.

„Караха ни да пеем руския химн всяка сутрин, след това физическа подготовка - скокове, клякания, бягане, пълзене - и също така се учехме как да стреляме“, каза Руденко. „На 16- и 17-годишните бяха дадени макетни пушки, а по-големите използваха бойни патрони. Колкото повече продължаваше, толкова повече се тревожех, че ще ни изпратят да се бием. Руснаците обаче не успяха да ми вземат нищо, просто ме лишиха от детството ми. Имам късмет, защото сега има украинци, които се бият срещу собствения си народ.“

Президентът Зеленски създаде кампанията „Върнете децата“ като глобално усилие, за да подчертае зверствата като емоционален апел за международна подкрепа за Украйна във войната. Тя беше стартирана, след като кабинетът му разбра за проучвания в САЩ, които предполагаха, че това е един от двата въпроса, свързани с войната в Украйна, които силно резонират с американските избиратели. Другият беше религиозното преследване.

Реймънд, лектор по глобални отношения, добави:

„Не съм сигурен, че европейците и американците разбират истинската природа на случващото се тук. Това е систематична, индустриализирана мрежа за трафик на деца, възраждане на пионерската програма на Сталин. Вероятно това ще бъде най-голямото отвличане на деца във война след Втората световна война, сравнимо с германизацията на полските деца от нацистите.“

Президентът Зеленски направи връщането на всички отвлечени деца червена линия във всяко мирно споразумение.

Наскоро стана ясно, че Русия е предложила да размени отвлечените деца за свои военнопленници по време на разговори с висши украински служители в Истанбул по-рано тази година.

Това беше незабавно отхвърлено от Украйна като опасен прецедент, който би довел до превръщането на децата в заложници.