Ходенето по 7000 крачки всеки ден значително намалява риска от сериозни здравословни проблеми, сочи най-мащабното досега проучване по темата, публикувано в списание Lancet Public Health, съобщава АФП.
Средно това количество отговаря на около един час умерено ходене дневно, въпреки че темпото варира индивидуално.
Популярната цел от 10 000 крачки дневно, често препоръчвана от фитнес приложения и устройства, всъщност няма научна основа. Тя произлиза от маркетингова кампания от 60-те години на миналия век за японски крачкомер.
За да установят по-точна и обоснована препоръка, международен екип от учени анализира 57 изследвания с участието на над 160 000 души. Резултатите показват, че 7000 крачки на ден намаляват риска от преждевременна смърт по всички причини с почти 50%, в сравнение с тези, които правят само 2000 крачки дневно.
Проучването разглежда и здравословни състояния, които рядко се свързват с ходенето. Според резултатите, 7000 крачки на ден могат да намалят риска от деменция с 38%, от депресия с 22% и от диабет с 14% — макар учените да отбелязват, че тези заключения се основават на ограничени данни.
„Не е нужно да стигате до 10 000 крачки на ден, за да постигнете значителни ползи за здравето“, обяснява Пади Демпси, съавтор на изследването и медицински изследовател в Университета в Кеймбридж. „Най-големите подобрения се наблюдават при около 7000 крачки, след което ефектите се стабилизират.“
Демпси подчертава, че хората, които вече постигат 10 000 или повече крачки, трябва да продължат. А тези, за които 7000 изглеждат непостижими, не бива да се обезсърчават. „Ако правите само 2000–3000 крачки на ден, опитайте да добавите още 1000 – това са едва 10–15 минути леко ходене, разпределени през деня“, казва той.
Той призовава здравните кампании да се фокусират не върху „перфектните“ цели, а върху реалистични стъпки, които насърчават дори малко увеличение на физическата активност, тъй като това също може да донесе значителни ползи.
Световната здравна организация препоръчва минимум 150 минути умерена до интензивна физическа активност седмично.