САЩ възстановиха възможността на Chevron да добива петрол във Венецуела, отменяйки решение, взето само два месеца по-рано, когато администрацията на Тръмп се стреми да окаже по-голям натиск върху режима на президента Николас Мадуро, съобщава Bloomberg.
Ходът дойде приблизително по същото време, когато Вашингтон и Каракас посредничиха за споразумение, което доведе до освобождаването на 10 американци, задържани във Венецуела, докато 250 венецуелци, затворени в Ел Салвадор, бяха върнати в родината си.
Ключът към споразумението с Chevron е гаранцията, че никакви авторски възнаграждения или данъци няма да бъдат от полза за правителството на социалистическия лидер на Венецуела, според източници, пожелали анонимност, за да обсъдят въпроса.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп зае твърда позиция срещу Мадуро, но също така се опитва да ограничи цените на енергията, дори когато оказва натиск върху Иран да прекрати ядрената си програма и върху Русия да сложи край на войната в Украйна. Подобно на Венецуела, Иран и Русия са основни производители на петрол, а Тръмп заплаши да засили санкциите срещу Москва.
Фючърсите на петрола за кратко намалиха част от печалбите си след новината за хода на администрацията, което повдига перспективата за увеличени доставки на пазар, който вече е изправен пред заплахата от свръхпредлагане. Цената на суровия петрол Brent поскъпна с 1% до 69,19 долара за барел към 14:39 ч. нюйоркско време.
„Chevron осъществява дейността си в световен мащаб в съответствие със законите и разпоредбите, приложими за нейната дейност, както и със санкционните рамки, предвидени от правителството на САЩ, включително във Венецуела“, заяви говорителят на компанията Бил Тюрен.
Chevron, която присъства в страната повече от век, е единствената голяма американска петролна компания, която все още е там, и е жизненоважен спасителен пояс за разклатената ѝ икономика. През 2022 г. администрацията на Байдън предостави на компанията лиценз, който ѝ разрешава да продължи производството и да възобнови износа на суров петрол, но ограничава разширяването ѝ.
След преизбирането на Тръмп, този лиценз се превърна в разменна монета в отношенията на страната със САЩ. Специалният пратеник Рик Гренел и други в администрацията настояваха за по-делови отношения с Мадуро, докато Рубио насърчаваше твърда позиция.