От началото на юни 2025 г. в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) са постъпили 20 сигнала, свързани с неспазване на изискванията за безопасност и здраве при работа в условия на високи температури. Само два от сигналите се отнасят до труд на открито, докато останалите се отнасят до работна среда в закрити помещения, пише Pariteni.
Сред най-често установените проблеми са липсващи или неработещи охлаждащи системи, както и климатични инсталации, които не успяват да осигурят оптималната работна температура, определена от законодателството – между 18 и 25 градуса по Целзий. В случаи на изключително високи външни температури е допустима и максимална граница от 33 градуса в работните помещения, напомнят от Инспекцията по труда.
Контролните органи на ГИТ продължават активния мониторинг за спазване на разпоредбите за микроклимата на работните места, като проверките се засилват в периоди на климатичен екстремум – както през лятото, така и през зимата. Особено внимание се отделя на сектори като строителството и селското стопанство, където трудът често се извършва на открито.
На фона на продължаващите горещи прогнози, от Агенцията отново обръщат внимание на работодателите за техните задължения по закон – да предприемат ефективни мерки за ограничаване на риска от прегряване при работа в затворени помещения и от неблагоприятното въздействие на горещините при дейности на открито. Високите температури не само намаляват работоспособността и забавят реакциите на служителите, но и повишават риска от тежки трудови злополуки, включително инфаркти и инсулти.
Данните на ИА ГИТ показват, че почти половината от трудовите инциденти с фатален изход от началото на 2025 г. са резултат именно от инфаркти и инсулти, което прави превенцията при екстремни климатични условия още по-неотложна.
Според Наредбата за минималните изисквания за микроклимата на работните места, работодателят е длъжен да извърши оценка на риска за здравето и безопасността на работещите, като при необходимост осигури функциониращи климатични системи, които да поддържат допустимите температурни граници в зависимост от характера на извършваната дейност.
За работа на открито, от ГИТ подчертават, че най-ефективни са организационните мерки – като промяна в работното време или във вида на дейностите, особено при обявени оранжеви или червени кодове за опасни метеорологични явления. В такива случаи е задължително да се осигуряват допълнителни почивки в климатизирани помещения, както и наличието на достатъчно разхлаждащи напитки за работещите.
Подробна информация относно изискванията за безопасност и защита на труда при високи температури е достъпна на сайта на ИА ГИТ: gli.government.bg – Безопасност при високи температури