"Управляващите искат да върнат плановата икономика от комунизма", сочи анализ на главния икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов, след като миналата седмица НС прие на първо четене промените в Закона за въвеждане на еврото, с които ще бъдат контролирани цените в периода от 8 август тази година до 31 декември следващата. През това време търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически фактори. В закона обаче липсва определение кои условия ще се считат за обосновани. Увеличават се и правомощията на регулаторите.
"НАП и Комисията за защита на потребителите ще имат достъп изцяло до всякаква информация, която преценят, и според закона не може да се позовава бизнесът на никаква бизнес или търговска тайна, която е защитена от много други закони. Въпросът е какво ще правят тези органи с цялата тази информация", коментира Богданов в интервю за предаването "Преди всички" по БНР. По думите му следващият момент е неясният текст за необосновано или обосновано повишение на цените. Той уточни, че в допълнителните разпоредби на закона има изброени примерни обективни фактори за повишаване на цени. За 17 месеца, когато ще действа този закон, много неща ще се променят, отбеляза обаче икономистът. Според него ще има пълна правна несигурност колко точно е разрешено да се вдигат цените.
"Става дума за всички стоки и услуги и за всички бизнеси", посочи той.
"До там стигнахме, че искаме да направим някакъв закон планина, вулкан или чудовище, който да заплашва цялата икономика. Може би това е целта. Може би целта е пиар ход", изказа мнението си Лъчезар Богданов.
За него това е "отворена врата към пълен контрол върху неограничен кръг субекти, свързано с неограничен кръг стоки и услуги". Според него ако тези промени бъдат приети и на второ четене, бизнесът няма полезен ход. По думите му сме в безпрецедентна ситуация:
"Това е по-скоро закон плашило. Ако не действа, ще е просто плашило, а ако действа, ще бъде кошмар, ще върне плановата икономика и ще разбие всякакви основи на свободния пазар в страната".
Според него ако депутатите са добросъвестни, има шанс между първо и второ четене текстовете да бъдат променени. Ако обаче са злонамерени, искат да създадат една КЗП, която да може да разбие всеки бизнес по свое усмотрение, добави икономистът от ИПИ.