Новини

Регионалният министър: Няма населени места с 24-часова липса на вода

   
Регионалният министър: Няма населени места с 24-часова липса на вода

Няма населени места в страната, които да са 24 часа без вода, има такива, които са на режим поради липса на достатъчно вода, най-вече в подземните водоизточници. Това коментира министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пред журналисти в пловдивското село Йоаким Груево. Министърът на околната среда и водите Манол Генов допълни, че дори да продължи да няма валежи, всички 51 комплексни язовира ще издържат и ще осигуряват приоритетно вода за питейно-битови нужди, предаде БТА.

Двамата министри участваха в първа копка на проект за реконструкция на 16 улици и подмяна на водопроводна мрежа в село Йоаким Груево, община Стамболийски. Инвестицията е за близо 5 млн. лв., осигурени от Инвестиционната програма за общински проекти. Министър Иванов припомни, че в нея са предвидени над 7 млрд. лева, които ще се реализират в рамките на мандата на това правителство. Той призова кметовете да преразгледат проектите си или да подадат нови, които да са свързани с подновяване на довеждащата водопроводна инфраструктура, тъй като в момента процентът на тези проекти е изключително малък. "Може да се откажат от някоя детска площадка за сметка на водопровод в съответното населено място или там, където ще ремонтират улици, да го съчетаят с подмяна на водопроводи", каза министърът.

Иванов коментира и проблема с наличието на уран във водата в Хасковско, като посочи, че в момента върви договаряне с програма "Околна среда". През следващите две години ще бъде подмени т.нар. водни цикли, ще се изградят пречиствателни локални станции на всеки водоизтоник, които пречистват урана. В момента се търси алтернатива за временно решение и се проучва дали може да се преместят подобни пречистватели от Старозагорско в Хасковско.