Днес е Денят на Нагасаки - навършват се 80 години от бомбардировка на САЩ над японския град по време на Втората световна война (1939-1945 г.)
Бомбата, останала в историята като „Дебелака“, е имала мощност, оценявана на 21 000 тона тротилов еквивалент. Бомбардировката над Нагасаки е три дни след първата в света атомна бомбардировка над Хирошима, Япония.
Няколко дни след нея, на 15 август 1945 г., Япония се предава, с което Втората световна война приключва.
В днешния ден японците почитат паметта на жертвите от атомната бомбардировка над Нагасаки с церемония която започна тази сутрин с поднасяне на венци и едноминутно мълчание в 11:02 ч. – часа, в който на 9 август 1945 г. над града избухва бомбата „Дебелака“.
За първи път от осем десетилетия камбаните на катедралата „Ураками“ прозвучаха заедно с друга историческа камбана, символ на изцеление. Кметът Широ Сузуки пусна бели гълъби в знак на надежда за свят без ядрено оръжие.
Близо 220 000 души загиват при атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки, а над 200 000 умират по-късно от лъчева болест.
Днес малкото оцелели от сутрините на 6 и 9 август продължават с мъка да си спомнят за ужасите от 1945 г., но и да преследват своята цел – да споделят историите си. Средната възраст на „хибакуша“, както в Япония наричат оцелелите, е 86 години.
С всяка изминала година остават все по-малко от тях, за да разказват и да напомнят на бъдещите поколения това, което не бива да се повтори.
Общият брой официално регистрирани „хибакуся“ (от двете бомбардировки) е около 99 130 към края на март 2025 г., със средна възраст 86 години — според данни от Министерството на здравеопазването, труда и социалното осигуряване на Япония.
Тези цифри подчертават, че с всяка година все по-малко оцелели могат лично да предадат ужасите, преживени през август 1945 г.