На 29 юни (понеделник), от 14:00 ч., пред Министерския съвет /по време на планираното заседание на НСТС/, във връзка с приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2026 година, ще се проведе протест под надслов „Равни права за всички“, съобщиха от КТ „Подкрепа“.
В него ще се включат служителите на Агенцията по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, Агенцията за социално подпомагане, Национална здравноосигурителна каса, Национален статистически интитут, Национален осигурителен институт, Агенция по вписвания, Агенция по геодезия, картография и кадастър, Общинската администрация, администрациите на Министерство на културата и Министерство на правосъдието, Комисия за защита на потребителите, членове на Синдикат на административните служители „Подкрепа“.
Работниците и служители от държавната администрация ще изразят своя категоричен, краен и неотстъпчив протест срещу безпрецедентния опит за фискален геноцид над държавните служители и работещите по трудово правоотношение в държавната администрация.
В него ще се включат служителите на Агенцията по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, Агенцията за социално подпомагане, Национална здравноосигурителна каса, Национален статистически интитут, Национален осигурителен институт, Агенция по вписвания, Агенция по геодезия, картография и кадастър, Общинската администрация, администрациите на Министерство на културата и Министерство на правосъдието, Комисия за защита на потребителите, членове на Синдикат на административните служители „Подкрепа“.
Работниците и служители от държавната администрация ще изразят своя категоричен, краен и неотстъпчив протест срещу безпрецедентния опит за фискален геноцид над държавните служители и работещите по трудово правоотношение в държавната администрация.
Основните искания на служителите са:
ПРЕМАХВАНЕ на Закона за държавния служител и всички наредби, свързани с него! Всички работници и служители трябва да са равни и да имат еднакви права и задължения;
НЕЗАБАВНО ОТМЯНА на съкращаване на перата за заплати и замразяване на доходите в ключовите за функционирането
НЕДОПУСКАНЕ на съкращения в звената на администрацията без анализ на състоянието на всяка отделна структура. Осигуряване на допълнителен човешки ресурс за най-натоварените институции;
ОСИГУРЯВАНЕ НА АДЕКВАТЕН ФИНАНСОВ РЕСУРС в Бюджет 2026 и Бюджет 2027 за ръст на възнагражденията в: АСП, АЗ, НОИ, НЗОК, ИА ГИТ, АВ, АГКК, НСИ, КЗП, ОА, Общинската администрация, администрациите на Министерство на културата и Министерство на правосъдието и възстановяването на „клас прослужено време“;
ПРЕМАХВАНЕ НА ИЗЛИШНИТЕ И ДУБЛИРАЩИ СЕ ДЪРЖАВНИ СТРУКТУРИ като задължителна част от реална административна реформа, която гражданите очакват. Именно там са концентрирани партийни назначения, с неоправдано високи възнаграждения и без реален принос. Това би бил ясен знак, че няма да има толериране на „калинките“ в администрацията, а ще се разчита на служителите на терен – реалните изпълнители на държавните политики.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СТАРТИРАНЕ НА РЕАЛНА ДАНЪЧНА РЕФОРМА за юридическите лица – не за малките и средни предприятия, не за семейните бизнеси, а тези, които реализират милиони евро печалба на гърба на работещите българи, чрез промяна в законите и въвеждането на прогресивен данък върху печалбата.
ПРЕМАХВАНЕ на Закона за държавния служител и всички наредби, свързани с него! Всички работници и служители трябва да са равни и да имат еднакви права и задължения;
НЕЗАБАВНО ОТМЯНА на съкращаване на перата за заплати и замразяване на доходите в ключовите за функционирането
НЕДОПУСКАНЕ на съкращения в звената на администрацията без анализ на състоянието на всяка отделна структура. Осигуряване на допълнителен човешки ресурс за най-натоварените институции;
ОСИГУРЯВАНЕ НА АДЕКВАТЕН ФИНАНСОВ РЕСУРС в Бюджет 2026 и Бюджет 2027 за ръст на възнагражденията в: АСП, АЗ, НОИ, НЗОК, ИА ГИТ, АВ, АГКК, НСИ, КЗП, ОА, Общинската администрация, администрациите на Министерство на културата и Министерство на правосъдието и възстановяването на „клас прослужено време“;
ПРЕМАХВАНЕ НА ИЗЛИШНИТЕ И ДУБЛИРАЩИ СЕ ДЪРЖАВНИ СТРУКТУРИ като задължителна част от реална административна реформа, която гражданите очакват. Именно там са концентрирани партийни назначения, с неоправдано високи възнаграждения и без реален принос. Това би бил ясен знак, че няма да има толериране на „калинките“ в администрацията, а ще се разчита на служителите на терен – реалните изпълнители на държавните политики.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СТАРТИРАНЕ НА РЕАЛНА ДАНЪЧНА РЕФОРМА за юридическите лица – не за малките и средни предприятия, не за семейните бизнеси, а тези, които реализират милиони евро печалба на гърба на работещите българи, чрез промяна в законите и въвеждането на прогресивен данък върху печалбата.
Това няма да е протест срещу правителството, няма да е протест срещу отделни политически сили, това ще е протест СРЕЩУ лобито на милионерите, в лицето на работодателските организации, които искат всички работници и служители да плащат от мизерните си заплати, за да трупат милиони левове печалба, докато в същото време укриват данъци, осигуровки и изцеждат държавния бюджет чрез милиардите, които получават от държавата чрез обществени поръчки и кражбата на обществен ресурс.
