Световната здравна организация съобщи, че през миналата година в света са диагностицирани рекордните 8,2 милиона нови случая на туберкулоза - най-високият брой, откакто през 1995 г. започна глобалното наблюдение на туберкулозата.
Въпреки че броят на смъртните случаи, свързани с туберкулоза, е намалял от 1,32 млн. през 2022 г. на 1,25 млн. през миналата година, общият брой на заболелите от инфекциозното заболяване е нараснал от 7,5 млн. на 8,2 млн. души.
Въпреки това не всички нови случаи се диагностицират и СЗО изчислява, че около 10,8 милиона души действително са се заразили с болестта през миналата година.
“Фактът, че туберкулозата все още убива и разболява толкова много хора, е възмутителен, след като разполагаме с инструменти за нейното предотвратяване, откриване и лечение“, заяви в изявление ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.
“СЗО призовава всички страни да изпълнят поетите от тях конкретни ангажименти за разширяване на използването на тези инструменти и за прекратяване на туберкулозата.“ В доклада се посочва, че увеличаването на броя на случаите между 2022 и 2023 г. до голяма степен отразява нарастването на световното население.
Миналата година заболеваемостта от туберкулоза е била 134 нови случая на 100 хиляди души, а това е увеличение с 0,2 процента в сравнение с 2022 г.
Заболяването засяга непропорционално много хора в 30 държави с високо ниво на заболеваемост.
А на пет държави - Индия, Индонезия, Китай, Филипините и Пакистан - се пада повече от половината от глобалната тежест на туберкулозата, като повече от една четвърт от случаите са открити само в Индия.
Според доклада 55% от хората, развили туберкулоза, са мъже, 33% са жени, а 12% са деца и юноши.
Предотвратимо и лечимо заболяване, туберкулозата се причинява от бактерии и най-често засяга белите дробове. Тя се разпространява по въздуха, когато хората с белодробна туберкулоза кашлят, кихат или плюят.
СЗО заяви, че значителен брой нови случаи на туберкулоза се дължат на пет основни рискови фактора: недохранване, ХИВ инфекция, злоупотреба с алкохол, диабет и, особено сред мъжете, тютюнопушене.
“Глобалните етапи и цели за намаляване на тежестта на заболяването туберкулоза не са постигнати“, заяви СЗО.
Миналата година са били налични само 5,7 млрд. долара от глобалната годишна цел за финансиране на превенцията и грижите при туберкулоза в размер на 22 млрд. долара. / БГНЕС