Новини

Кандидат за еврокомисар: Трябва да подготвим Европа за руска агресия срещу страни членки

   
Кандидат за еврокомисар: Трябва да подготвим Европа за руска агресия срещу страни членки

Трябва да подготвим Европа за най-екстремни военни сценарии, в т.ч. и руска агресия срещу страни членки, каза кандидатът за еврокомисар по отбраната и Космоса Андрюс Кубилиус, съобщи БНР.

Той говори пред комисиите по външни работи, промишленост, научни изследвания и енергетика, транспорт и подкомисията по човешките права.

"Трудно е да се предвиди каква ще е стратегията на американската администрация в близко бъдеще, но е ясно, че тя ще се насочи повече към стратегическите предизвикателства от Китай, затова трябва да създадем повече отбрана за себе си", каза Кубилиус. Според него изглежда, че Русия през 2025-та година ще изхарчи повече за военни цели от всички страни членки за своята отбрана и затова трябва да бъде съживен, по думите му, истински отбранителен съюз.

Кубилиус настоя финансирането му да бъде заложено в бюджета на ЕС. Той смята, че ЕИБ трябва да играе по-голяма роля във финансирането на европейската отбрана.

На няколко пъти по време на изслушването Кубилиус бе критикуван заради своята философия „ако искаш мир, подготви се за война“. Той многократно акцентира, че ЕС трябва да бъде укрепена чрез разходи в отбраната.
„Не разбирам как можем да гарантираме мира на европейския континент без решителност да защитим мира“, каза кандидатът.

„Начинът да убедим Путин да не започва нова военна кампания срещу страна член на ЕС е да покажем, че сме способни да се защитаваме“, добави той.

Кандидатът каза, че не смята, че разходите от 2% от БВП за отбрана за страните от НАТО са достатъчни за посрещане на военните нужди на блока.

„Бих казал, че трябва да обсъдим - но това може би е работа на НАТО, можем да поискаме от него да го обсъди [дали] целта от 2 процента е достатъчна или не“, каза той.
Запитан какво би направил, ако САЩ под ръководството на Тръмп намалят помощта за Киев, Кубилиус каза: „Разбира се, че трябва да разгледаме как можем да поемем този дял от отговорността“.

„Ако всички държави членки на НАТО подкрепят Украйна с 0,25 от своя БВП, тогава Украйна би могла да надделее“, заяви той.

В подкрепа на тезата си за нуждата от увеличаване на военните разходи Кубилиус посочва резултатите от съвместна симулация на военна игра между ЕС и САЩ, която изследва какво би могло да се случи, ако руски войски нахлуят в ЕС до 2028 г., както прогнозира германското разузнаване.

„С ресурсите, с които разполагаме сега, за 10 дни, които бихме прекарали в чакане НАТО да дойде и да ни помогне, бихме били окупирани“, каза той.

"Мирното ни съществуване е заплашено и в Космоса", допълни Кубилиус и каза още, че заедно с останалите страни членки ще работи за създаването на европейски щит.