Новини

Кметът на София пердлага 3 януари да бъде обявен за неучебен, от МОН казаха, че разглеждат всички предложения

   

  google

Кметът на София Васил Терзиев ще предложи на образователния министър 3 януари 2025 г. да бъде обявен за неучебен, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. Съгласно Закона за предучилищното и училищното образование в компетенциите на министъра на образованието и науката е да се обявят учебни за неучебни дни или неучебни – за учебни.  И още от посоченото в Закона - кметът на общината може да обявява до три учебни дни за неучебни в една учебна година. Но само в случай на извънредни или непредвидени обстоятелства или за деня на честване на празника на общината, след като уведоми началника на Регионалното управление на образованието – София. В този смисъл неучебният ден би бил обявен само за училища на територията на съответната общината. 

Тъй като 3 януари е единственият учебен ден в седмицата 30 декември 2024 г. – 5 януари 2025 г., което би създало неудобства не само за семействата в Столична община, но и за тези на територията на страната, с мисъл не само за учениците на София, а за всички деца, кметът Терзиев ще направи предложение до министъра на образованието. Надяваме се, че това ще бъде в полза както на работата на учители и ученици, така и на личните планове на семействата, се посочва в съобщението. 

От МОН излазоха с позиция:

Съгласно Закона за предучилищното и училищно образование графикът на учебното време се утвърждава преди началото на учебната година.

През месец юли МОН изготви проект на график, който беше публикуван на обществено обсъждане, като в хода на процедурата официално постъпиха 93 становища. Столична община няма предложение в законоустановените срокове.

Следва да се има предвид, че графикът на учебното време касае стотици хиляди семейства и всички обсъждания за неговите промени и корекции следва да са резултат на внимателно обсъждане.

Именно затова и в Закона за предучилищното и училищното образование се дава възможност на кметовете да обявят до три неучебни дни в рамките на годината за всички училища на територията на тяхната община.

Графикът почива и на законово определени разпоредби. Императивно е регламентирано в нормативната уредба броят на учебните дни за всеки учебен срок. Затова и всички предложения за промяна в него следва да се съобразяват с тези изисквания и следва да се правят преди началото на учебната година. Така семействата могат да планират почивките си и дните, в които децата няма да бъдат на училище и се нуждаят от грижа от възрастен.

МОН ще продължи да разглежда всички предложения, които постъпят в министерството, и както и досега, ще взима решения в максимално широк обществен диалог.