Новини

Адвокатката на Лев инс срещу Mediapool е сред номинираните за антикорупционната комисия

   
Адвокатката на Лев инс срещу Mediapool е сред номинираните за антикорупционната комисия

Адвокат Мария Даскалова, която защитава интересите на застрахователната компания "Лев инс" по делото-шамар за 1 млн. лв. срещу Mediapool, е номинирана за член на антикорупционната комисия (КПК). Това става ясно от документите, публикувани на сайта на парламента, който трябва да избере новия състав на комисията.

Номинациите са общо четири. Зад три от тях застават депутати от управляващата коалиция – ГЕРБ, ИТН и БСП. Сред тези три кандидатури е и тази на адвокат Даскалова. Под номинацията ѝ са се подписали депутатите Станислав Балабанов, Деница Сачева, Драгомир Стойнев, Николета Кузманова, Костадин Ангелов, Кирил Добрев, Александър Рашев, Георги Кръстев и Мая Добрева.

Ако се съди по факта, че "ДПС-Ново начало" не са излъчили своя кандидатура, а ГЕРБ не предприема какъвто и да е по-важен ход без тяхната благословия, то тримата издигнати явно се ползват с подкрепана на Делян Пеевски или са посочени от него.

КПК има изключителни правомощия да разследва корупционни престъпления. През последните седмици комисията е изключително активна. По нейни разследвания бяха задържани бившият зам.-кмет на София Никола Барбутов и кметът на Варна Благомир Коцев.

Даскалова е дългогодишен адвокат и отговорен професионалист, който изпълнява прецизно работата си, пишат в мотивите си народните представители. Тъй като в практиката си е имала възможност да види проблемите, с които се сблъскват жертвите на престъпления, тя не е "безразлична към обществените потребности и настроения и е особено чувствителна към към лошите практики по заобикаляне на закона, към безпринципни, непредвидими и дори незаконосъобразни решения и действия", посочват още те.

Според биографията на Даскалова тя има сериозна практика в делата срещу издатели на публикации, съдържащи обида и клевета, включително срещу медии.

Преди да стане адвокат (1996 г.), Даскалова е била прокурор. Завършила е Софийския университет с отличен успех. Освен това е била номинирана за адвокат на годината през 2021 г. в конкурса "Национални награди за правосъдие".

Другите две номинации на управляващото мнозинство са на Петър Коев и на Стоян Петков. Те са със сходен профил – завършили право и дългогодишни служители на МВР и ДАНС. В момента и двамата работят в КПК.

Четвъртата номинация е на друг адвокат – Аделина Натина. Тя е защитник на бившата шефка на митниците Петя Банкова. Последната бе арестувана миналата година по подозрения в корупция и длъжностни престъпления. Номинацията на Натина е направена от фондация "Креативна общност", чийто управител е Мустафа Емин. В миналото той бе съветник на бившия военен министър Тодор Тагарев. Емин подаде оставка след като се разбра, че е участвал в скандал с лекари от "Пирогов", където завел детето си. По онова време той бе кадър на "Да, България". Впоследствие се разбра, че е станал съветник на лидера на "Величие" Ивелин Михайлов.

Дело-шамар

Застрахователната компания "Лев инс" заведе иск срещу Mediapool за безпрецедентното обезщетение от 1 млн. лв. заради журналистическа публикация, в която е цитирано изказване на бившия финансови министър Росица Велкова. Фирмата твърди, че са ѝ нанесени огромни щети от публикация, свързана със системата "Зелена карта".

Според тогавашното служебно правителство и според Комисията за финансов надзор проблемът със "Зелена карта" бе една от пречките пред страната да изпълни ангажиментите си за членство в еврозоната, поради което Росица Велкова внесе промени в Кодекса за застраховането през декември 2022 г.

Проблемната ситуация е коментирана и в поредица от годишни финансови отчети на българското Бюро "Зелена карта". Заради въпросния проблем бюрото бе поставено под международен мониторинг през 2018 г., който не е отменен и към днешна дата. През лятото на 2023 г. се приеха законодателните промени и благодарение на това, както и на взетите мерки, КФН съобщи неотдавна, че мониторингът върху България е отпаднал.

Досега "Лев инс" изгуби делото на две инстанции. В момента обжалва пред Върховния касационен съд.

Процедура

Правилата за избор на нови членове на КПК бяха приети наскоро от управляващото мнозинство след дългогодишно мотаене. Комисията е без редовно ръководство от 2021 г. и се управлява от и.д. началник – Антон Славчев, някогашен заместник на подалия оставка Сотир Цацаров. Към момента Славчев не е сред номинираните.

Преди да бъдат приети правилата управляващите с помощта на Делян Пеевски промениха нужното мнозинство за избор на КПК. То бе свален от 160 на 121 гласа. Преди година Конституционният съд постанови, че решенията на парламента се приемат с обикновено мнозинство, освен ако самата Конституция не изисква друго. Това е и основният аргумент на управляващите за промените. С този аргумент управляващите промениха закона и на практика си осигуриха контрол върху избора на членове на КПК.