Новини

Наталия Киселова: Участието на жените в дипломацията остава един от най-мощните инструменти за постигане на мир

   
Наталия Киселова: Участието на жените в дипломацията остава един от най-мощните инструменти за постигане на мир

В един свят, изправен пред сложни предизвикателства, пълноценното участие на жените във всички сфери на обществения живот е от съществено значение за изграждането на справедлив, устойчив и траен мир. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова пред участниците в първата сесия на 15-та среща на върха на жените председатели на парламенти в Женева на тема: „Програмата за жените, мира и сигурността 25 години по-късно: Продължаващи предизвикателства и пътят напред".

Сега, повече от всякога, е важно да се гарантира, че жените заемат централно място в предотвратяването и деескалацията на конфликтите, както и в мирните процеси и усилията за следвоенно възстановяване, посочи Наталия Киселова.

Председателят на парламента подчерта, че 25 години след приемането на Резолюция 1325 жените до голяма степен продължават да бъдат изключени от мирните процеси. Изпълнението на резолюцията продължава да бъде фрагментирано и непоследователно в различните региони и конфликти, което му пречи да достигне своя пълен потенциал. Наталия Киселова изрази увереност, че сътрудничеството стои в основата на всяка успешна стратегия и отбеляза, че България подкрепя прилагането на координиран подход и изграждане на партньорства за осигуряване на необходимите ресурси, експертиза и политическа подкрепа.

Председателят на Народното събрание заяви, че България потвърждава ангажимента си за постигане на напредък по резолюцията и изпълнява Национален план за действие по нея, като това е нашата пътна карта за овластяване на жените на лидерски позиции, увеличаване на участието им в изграждането на мира и защита на правата на жените и момичетата от всички форми на насилие. Вярваме, че обменът на знания и добри практики, включително във връзка с постигането на по-добра съгласуваност между националните планове за действие, би допринесъл за ефективното прилагане на резолюцията в световен мащаб, добави Наталия Киселова.

По думите й е изключително важно да продължим да насърчаваме жените и момичетата да се развиват в области, традиционно по-популярни сред мъжете, като наука, технологии, инженерство, математика, предприемачество, както и сигурност и дипломация. Председателят на парламента уточни, че за България това е един от националните приоритети в качеството ѝ на активен член на Съвета на ООН по правата на човека за периода 2024-2026 г.

В настоящата сложна геополитическа обстановка дипломацията остава един от най-мощните инструменти за изграждане на мир и медиация, заяви Наталия Киселова. Тя отбеляза, че България се гордее с това, че е имала вече няколко жени на поста председател на Народното събрание и министър на външните работи. Поне 50 процента от служителите в дипломатическата служба на страната са жени, а 40 на сто от тях заемат ръководни позиции. Тези числа са източник на вдъхновение за всички млади жени, които мечтаят един ден да станат лидери, миротворци и медиатори, добави Наталия Киселова.

България вярва, че правилният път напред е да продължим да изграждаме силни и трайни партньорства и да обединяваме усилията си в името на обща цел: бъдеще, в което ролята на жените е безусловно призната и където мирът е едновременно устойчив и приобщаващ, завърши своето изказване Наталия Киселова.