Тактиката на зелените от вече няколко години за блокиране на големите инфраструктурни проекти в България включва масово подаване на искания към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за обявяване на нови защитени територии. До момента са направени предложения за над 70 такива зони.
Частните неправителствени организации – Асоциацията на парковете в Българияи Сдружение за дива природа „Балкани“ – ще участват в програма на стойност 2 200 000 евро, в рамките на която ще обучават хора от селата в района на Западна Стара планина как се развива екотуризъм.
Вижте списъка с полученото финансиране от рекетьорските зелени неправителствени организации през първия програмен период, което се равнява на над 76 милиона лева, усвоени от зейналата паст на „зелените лалугери“ Тома Белев и жена му
Още едно доказателство за тесните връзки на бившите министър и заместник-министър на околната среда и водите Борислав Сандов и Тома Белев с Ивайло Калушев от Националната агенция за контрол на защитените територии.