Европейската комисия даде положителна предварителна оценка за четвъртото плащане към България по Плана за възстановяване и устойчивост. С това страната ни си осигурява близо 1 милиард евро, които са от критично значение за държавния бюджет и финализирането на ключови инвестиции.
Европейската комисия одобри четвъртото искане за плащане на България по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), който е основният елемент на инструмента NextGenerationEU. България подаде четвъртото си искане за плащане за 1,1 милиарда евро на 2 април 2026 г.
Те настояват за оставките на ръководствата на Комисията за защита на потребителите и Комисията за финансов надзор, заради скок на цената на застраховката "Гражданска отговорност" за мотопеди и мотоциклети. Те искат застрахователните дружества отново да предлагат сезонни застраховки.
Комисията по финансов надзор, заедно с представители на мотоклубовете, започва работа по нов продукт - сезонна застраховка за мотори и кабриолети. За да бъде въведена ще се наложат законодателни промени, съобщиха от регулатора.
Министрите на отбраната на страните от НАТО ще се срещнат днес в Брюксел, докато европейските съюзници са подложени на натиск от Вашингтон да увеличат отбранителните си способности и подкрепата за САЩ след войната в Иран, предаде ДПА.
Има редица елементи, които не подкрепяме, те са свързани от една страна с енергетиката - да се осигури енергийната стабилност на страната, а другото е санкции, свързани с руския патриарх Кирил, който в случая влиза в категорията "символни" санкции, които нямат икономически ефект, а в случая имат потенциала да бъдат контрапродуктивни, защото създават една среда, в която да се води антиевропейска пропаганда в посока на това, че Европа има вмешателство в църковни дела.
"Прогресивна България" номиринра д-р Асен Меджидиев за поудправител на НЗОК. Д-р Меджидиев е бивш министър на здравеопазването в служебното правителство на Гълъб Донев, а към момента е председател на Столичната лекарска колегия и шеф на отделението по УНГ болести на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов". Работил е още в Пета градска клинична болница и УМБАЛ "Св. Анна".