Икономика

Схемата френска безработица е проблем не само у нас, във Франция е люксембургска

   
Схемата френска безработица е проблем не само у нас, във Франция е люксембургска

Парламентарната социална комисия прие на второ четене внесен от ГЕРБ-СДС проект за промени в Кодекса за социално осигуряване, с които се слага край на т.нар. "френска безработица".

Става въпрос за схема, която дава възможност с няколко дни работа в държава-членка на Европейския съюз да се получава максимално обезщетение за безработица у нас. Явлението засяга цели региони на България. 

Очаква се второто четене на промените в пленарната зала да бъде тази седмица. Половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава членка на Европейския съюз, са регистрирани в четири области на страната – Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик, обявиха от Българската стопанска камара.

Така наречената френска безработица не е само български проблем, а е общ за държавите членки на ЕС, и рано или късно ще има промяна в европейския регламент, заяви председателят на Социалната комисия и един от вносителите на допълнението в Кодекса за социално осигуряване Деница Сачева:

"Ние използваме този малко паразитен термин - френска безработица, но самите французи също имат този проблем, защото френски граждани работят в Люксембург и в Швейцария, да, а след това, когато отидат във Франция, съответно и получават по-високи (обезщетения)". Подуправителят на Националния осигурителен институт Весела Караиванова обяви:

"Около 40% от лицата, които са с право на обезщетение за безработица по регламента, се възползват от правото на краткотрайна заетост и получаване на обезщетение за безработица в максимални размери". Депутатите от комисията одобриха промени за прецизиране на приетите на първо четене текстове, внесени от депутати от парламентарните групи на ДПС и на "Продължаваме промяната - Демократична България". Заместник-министърът на социалната политика Лазар Лазаров коментира:

"Съгласно постоянната практика на съда държавите членки запазват компетентността си да уреждат системите си за социална сигурност. Онова, което е предвидено в законопроекта, не лишава никой добросъвестно полагал труд в държавите от Европейския съюз". Депутатът от парламентарната група на ДПС Шендоан Халит каза каква е крайната цел:

"За да може наистина да отсеем онези български граждани, които работят честно, трудолюбиво, търсят своето препитание в чужбина, не по тяхно желание, и онези случаи, в които действително има злоупотреба в получаването на паричните обезщетения". Той допълни, че въпреки направените от групата на Движението предложения, тя няма да подкрепи законопроекта като цяло.