Новини Свят

Сърбия връща задължителната военна служба, ремонтира казарми, сред които и в Пирот

   
Сърбия връща задължителната военна служба, ремонтира казарми, сред които и в Пирот

Сръбският президент Александър Вучич съобщи днес, че „вероятно" ще бъде взето решение за връщане на задължителната военна служба, която ще трае 75 дни, предаде белградската агенция Бета.

„Днес разговаряхме за военната служба и вероятно ще вземем това решение. Оценките са, въпреки че все още не са приключени разговорите, че военната служба ще продължава два месеца, плюс 15 дни за упражнения – общо 75 дни. Мисля, че това е минимумът, нещо, което всеки може да даде на страната си", посочи Вучич, който посети днес членовете на сръбската армия в планината Гучево, пише БТА.

Той допълни, че военната служба ще бъде задължителна за мъжете и доброволна за жените, както и че страната ще осигури „не незначително финансово обезщетение за работата в казармите".

„Разглеждаме всички страни и скоро ще излезем пред вас (с информация) колко и как ще бъде платено, за да осигурим най-добрите условия за нашите войници. Трябва да запазим младите хора, свързани с ИТ сектора и да им предоставим специални условия, за да не се налага да преминават пехотинско обучение, а в тези 75 дни да допринесат със знанията си", отбеляза Вучич.

Той допълни, че е „договорен" и ремонт за казармите в Сомбор, Суботица, Кладов, Пирот и Прибой.

У нас също се обсъжда връщането на някакъв вид военна подготовка. Президентът Румен Радев спомена, че е необходимо по някакъв начин да се осигури някаква първоначална военна подготовка на младите хора в България, която да се провежда от запасняци и резервисти. Тази идея лансира Радев по време на четвъртия национален събор на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, който се проведе в Стара Загора.

"Все по-голямо у нас е раздалечаването между обществото и армията. Скоро ще се навършат 20 години, откакто в България се премахна наборната военна служба. Преди всяко семейство бе свързано по някакъв начин с армията. Днес това вече не е така", коментира Радев.

"Наближава времето - въпрос е на няколко години, когато в Народното събрание, да не говорим в изпълнителната власт, на пръсти ще се броят хората, които са имали нещо общо с армията. А те ще трябва да вземат важни решения за нашата национална сигурност", продължи президентът. Вече много от съюзниците ни в НАТО връщат наборната военна служба, обясни президентът. Затова и ние "трябва по някакъв начин да осигурим най-малкото някаква първоначална военна подготовка за младите хора в България", обясни той. 

Министърът на отбраната Атанас Запрянов също беше съгласен с думите на президента за връщането на задължителната военна подготовка. "Напълно съм съгласен с господин президента и разбирам неговото притеснение като върховен главнокомандващ, че българските въоръжени сили са много под щата окомплектовани. Ние наистина изследваме различни варианти. Това е крайна мярка да върнем задължителната подготовка на българските граждани, но ако наистина след като Народното събрание увеличи драстично заплатите от първи януари догодина и няма интерес", коментира той.