Еко

Европейският съюз трябва да реагира спешно на антимикробната резистентност

   
Европейският съюз трябва да реагира спешно на антимикробната резистентност

Европейският съюз (ЕС) трябва да реагира спешно на антимикробната резистентност, съобщи АФП. 

Необходимо е предприемането на стъпки за постигане на целите, заложени за 2030 г. по отношение на нарастващата антимикробна резистентност, гласи оценката на Европейския център за превенция и контрол върху заболяванията (ECDC). 

Между 2019 и 2023 г. приемът на антибиотици в ЕС е нараснал с един процент и се отдалечава от целите, които предвиждат 20 процента намаляване на приема, се казва в съобщение на ECDC. 

Антимикробната резистентност включва антибиотична резистентност, резистентност към антигъбичните препарати и резистентност към противопаразитните препарати. Тя представлява заплаха за общественото здраве, в частност за пациентите в болниците, подчертава ECDC. 

Инфекциите с бактерията Клебсиела пневмония (Klebsiella pneumoniae) са нараснали с 60 процента между 2019 и 2023 г., но има "твърде малко терапевтични възможности за лечение на пациентите", пише БТА.

За постигане на целите, заложени до 2030 г., трябва да има общ и спешен отговор на ЕС, се казва още в съобщението. Този отговор е изключително важен за защита на пациентите и за защита на ефективността на антибиотиците при следващите поколения, каза д-р Памела Ренди-Вагнер, директор на ECDC. 

ECDC препоръчва действия в три посоки: превенция и контрол на инфекциите, в частност подобряване на хигиената на ръцете, разумна употреба на антимикробни препарати и разработване на нови антимикробни препарати. "Редуцирането на употребата на антибиотици изисква информация и обществени кампании, съчетани с действия, предотвратяващи ненужния им прием."